Pieniądze na zakup ciągnika i innych maszyn rolniczych

zakup sprzętu rolniczegoW ramach unijnego programu “Modernizacja gospodarstw rolnych” rolnicy mogą ubiegać się nie tylko o dopłaty do hektara, ale również mogą składać wnioski o środki na kupno ciągnika i innych maszyn rolniczych. Działanie to było objęte Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, a operacje realizowano między innymi w województwie małopolskim, łódzkim, lubelskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim.

Wnioski o przyznanie pomocy na zakup ciągnika czy innej maszyny rolniczej można było składać w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O tego rodzaju pomoc mogły starać się osoby fizyczne, które w najbliższym czasie planowały zakup nowego urządzenia rolniczego.

Zakup traktorów oraz innych urządzeń rolniczych to stosunkowo częsta inwestycja dokonywana przez rolników właściwie na terenie całego kraju. To z pomocą maszyn można usprawnić produkcję rolną, sprawić, że niektóre czynności zostaną zautomatyzowane i tym samym na ich wykonanie będziemy tracić mniej czasu niż dotychczas.

Na lata 2007 – 2013 Unia Europejska przeznaczyła około osiem miliardów złotych na modernizację gospodarstw rolnych. Pula ta została już wyczerpana, ponieważ dofinansowania na zakup maszyn rolniczych cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród rolników. W sumie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła kilka naborów wniosków.

Zakup ciągników i urządzeń rolniczych początkowo był finansowany z Sektorowego Programu Operacyjnego (w latach 2004 – 2006). Od 2007 roku natomiast rolnicy mogą ubiegać się o tego rodzaju pomoc już z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jednego z ważniejszych unijnych przedsięwzięć.

W latach 2004 – 2006 z pomocą Unii Europejskiej do polskich rolników trafiło blisko ponad dziewięćdziesiąt tysięcy sztuk sprzętu rolniczego – były to przede wszystkim ciągniki rolnicze, maszyny, narzędzia rolne, a także środki transportu do produkcji roślinnej.

Według danych statystycznych w naszym polskim rolnictwie przeważają ciągniki o mocy od piętnastu do dwudziestu KW, a także od dwudziestu pięciu do czterdziestu KW. Stanowią one ponad połowę wszystkich ciągników wykorzystywanych przez rolników. Jedynie niewielką część dotacji przeznaczono na kupno ciągników o dużej mocy, ponad sześćdziesięciu KW. Takie maszyny charakteryzują się nie tylko dość dużym zużyciem, ale również długim czasem użytkowania (średni wiek traktora jest szacowany na dwadzieścia lat).